Mossgrove hits the high note

Mossgrove Primary School, winners of the Mossgrove Music Festival for the best choir in hymn singing. INNT 09-023-FP
Mossgrove Primary School, winners of the Mossgrove Music Festival for the best choir in hymn singing. INNT 09-023-FP

JUDGES at the recent Mossgrove Youth Musical Festival said they were very impressed with the standard of competitors and choirs at this year’s event.

The festival, which took place at the start of the month in the Courtyard Theatre featured instrumentalists and pianists under 20 years of age and singers under 25.

The Festival was adjudicated by David Stevens, the master of the Choristers at St Anne’s Cathedral, Belfast.

He said he was “very impressed by the high standard of the competitors and choirs”.

The results are as follows:

Vocal Classes

Junior Vocal Champion: Petra Wells

Senior Vocal Champion: Hannah Culbert

Girls under 11: 1 Emma Hossick 2 Sarah Cosgrove 3 Holly Campbell

Girls 11 and 12: 1 Hannah Rose Glover 2 Beth Walker 3 Ella Reid

Girls 13 and 14: 1 Olivia Fleming 2 Saskia Craig

Girls 15 and 16: 1 Victoria Megarry 2 Rosanna Good

Girls 17 and 18: 1 Hannah Culbert Folk Song under 17: 1 Petra Wells

Sacred Solo under 17: 1 Erin Kennedy 2 Grainne White

Novice Solo under 20: 1 Jenni Hutchinson 2 George Stokes

Male voice under 25: 1 Salwan Cartwright Shamoon

Oratorio under 25: 1 Sophie Craig

Interpretation under 25: 1 Ellen Mawhinney

Duet under 17: 1 Rebecca Thompson and Erin Kennedy

Duet under 20: 1 Emma McCullen and Amy Irvine

Ensemble under 20: 1 Paula Halliday, Judith Clarke and Cathy McCalmont

Song from Musical under 15: 1 Nicole Savage 2 Olivia Fleming 3 Emma Jefferson

Song from Musical under 20: 1 Cathy McCalmont 2 Rosanna Good 3 Emma Irwin

Choral Classes

Choral Champions: Seaview Primary School

Special Schools: 1 Cedar Lodge Highly Commended: Hillcroft and Thornfield Schools

Primary Hymn Singing: 1 Mossgrove Primary

Choir under 20: 1 Ballyclare Secondary

Hymn Singing under 20:1 Ballyclare Secondary

Instrumental Classes

Instrumental Champion: Eva Richards

Secondary School Recorder: 1 Wentin Chen

Strings, Primary School: 1 Susanna Jones 2 Sheya Chan 3 Caolin Olphert

Strings 11 -13: 1 Anna-Maria O’Donnell 2 Sheya Chan

Strings 14 – 15: 1 Ganesha Hugh O’Donnell 2 Hannah Edgar 3 Athena Richards

Strings under 20: 1 Eva Richards

Brass, Primary School: 1 Madelyn Stocker 2 Cameron Olphert 3 Ella Hunter

Brass 11 -15: 1 Same Brodison 2 Leah Forsythe

Brass under 20: 1 Sam Brodison 2 Mark Hetherington

Woodwind, Primary School: 1 Jake Houston

Woodwind 11 -15: 1 Ross Houston

Woodwind under 20: 1 Chloe Allen

Primary Ensemble: 1 Rathmore Piano Trio

Secondary Ensemble: 1 Ballyclare Secondary Flute Ensemble

Primary String Ensemble: 1 Greenisland Primary

Secondary String Ensemble: 1 Ballymena Academy String Ensemble

Piano Classes

Piano Champion: Sheya Chan

9 and 10: 1 Rachel Hill

11 and 12: 1 Elizabeth Cheung

13 and 14: 1 Lisa-Jayne McMillan

Open, under 17: 1 Sheya Chan

17 to 20: 1 Jun Yu Chen

Piano Duet under 10: 1 Kathryn Coombs and Lee Russell 2 Lucy Mulholland and Tailte McSparron

Piano Duet under 11: 1 Aoife Bennett and Kathryn Coombs

Piano Duet under 20: 1 Jun Yu and Wentin Chen

Overall most Musical Promise 15 and under: Sam Brodison

Most Outstanding Performance of the Festival: Ellen Mawhinney