Mossgrove hits the high note
The festival, which took place at the start of the month in the Courtyard Theatre featured instrumentalists and pianists under 20 years of age and singers under 25.
The Festival was adjudicated by David Stevens, the master of the Choristers at St Anne’s Cathedral, Belfast.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdHe said he was “very impressed by the high standard of the competitors and choirs”.
The results are as follows:
Vocal Classes
Junior Vocal Champion: Petra Wells
Senior Vocal Champion: Hannah Culbert
Girls under 11: 1 Emma Hossick 2 Sarah Cosgrove 3 Holly Campbell
Girls 11 and 12: 1 Hannah Rose Glover 2 Beth Walker 3 Ella Reid
Girls 13 and 14: 1 Olivia Fleming 2 Saskia Craig
Girls 15 and 16: 1 Victoria Megarry 2 Rosanna Good
Girls 17 and 18: 1 Hannah Culbert Folk Song under 17: 1 Petra Wells
Sacred Solo under 17: 1 Erin Kennedy 2 Grainne White
Novice Solo under 20: 1 Jenni Hutchinson 2 George Stokes
Male voice under 25: 1 Salwan Cartwright Shamoon
Oratorio under 25: 1 Sophie Craig
Interpretation under 25: 1 Ellen Mawhinney
Duet under 17: 1 Rebecca Thompson and Erin Kennedy
Duet under 20: 1 Emma McCullen and Amy Irvine
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdEnsemble under 20: 1 Paula Halliday, Judith Clarke and Cathy McCalmont
Song from Musical under 15: 1 Nicole Savage 2 Olivia Fleming 3 Emma Jefferson
Song from Musical under 20: 1 Cathy McCalmont 2 Rosanna Good 3 Emma Irwin
Choral Classes
Choral Champions: Seaview Primary School
Special Schools: 1 Cedar Lodge Highly Commended: Hillcroft and Thornfield Schools
Primary Hymn Singing: 1 Mossgrove Primary
Choir under 20: 1 Ballyclare Secondary
Hymn Singing under 20:1 Ballyclare Secondary
Instrumental Classes
Instrumental Champion: Eva Richards
Secondary School Recorder: 1 Wentin Chen
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdStrings, Primary School: 1 Susanna Jones 2 Sheya Chan 3 Caolin Olphert
Strings 11 -13: 1 Anna-Maria O’Donnell 2 Sheya Chan
Strings 14 – 15: 1 Ganesha Hugh O’Donnell 2 Hannah Edgar 3 Athena Richards
Strings under 20: 1 Eva Richards
Brass, Primary School: 1 Madelyn Stocker 2 Cameron Olphert 3 Ella Hunter
Brass 11 -15: 1 Same Brodison 2 Leah Forsythe
Brass under 20: 1 Sam Brodison 2 Mark Hetherington
Woodwind, Primary School: 1 Jake Houston
Woodwind 11 -15: 1 Ross Houston
Woodwind under 20: 1 Chloe Allen
Primary Ensemble: 1 Rathmore Piano Trio
Secondary Ensemble: 1 Ballyclare Secondary Flute Ensemble
Primary String Ensemble: 1 Greenisland Primary
Secondary String Ensemble: 1 Ballymena Academy String Ensemble
Piano Classes
Piano Champion: Sheya Chan
9 and 10: 1 Rachel Hill
11 and 12: 1 Elizabeth Cheung
13 and 14: 1 Lisa-Jayne McMillan
Open, under 17: 1 Sheya Chan
17 to 20: 1 Jun Yu Chen
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdPiano Duet under 10: 1 Kathryn Coombs and Lee Russell 2 Lucy Mulholland and Tailte McSparron
Piano Duet under 11: 1 Aoife Bennett and Kathryn Coombs
Piano Duet under 20: 1 Jun Yu and Wentin Chen
Overall most Musical Promise 15 and under: Sam Brodison
Most Outstanding Performance of the Festival: Ellen Mawhinney